חדשנות ערך ומשל עט האסטרונאוטים של נ.א.ס.א

האגדה* מספרת שבשנות ה-60 של המאה שעברה, ימי המירוץ לחלל, דרשו האסטרונאוטים האמריקאים עט שיוכל לכתוב בחלל, בתנאי חוסר כבידה.

התקציב הנדיב שניתן, אפשר את פיתוח עט החלל AG-7 מתוצרת Fisher, זה שזכה להצלחה מסוימת מאוד בשוק המסחרי.  

הקוסמונאוטים הסובייטיים היו זקוקים לפתרון לאותו צורך –  והם אכן קבלו פתרון, אך זול הרבה יותר: – הם השתמשו בעיפרון…

מוסר ההשכל הוא שלעתים קרובות אין צורך להשקיע את מיטב התקציבים לרכוש או לייצר את הפתרון המתוחכם והיקר ביותר, כאשר הוא “גדול על הצורך” והמיוחד כשלרגלינו מונח פתרון זול יותר, שנותן מענה מדויק לצורך צנוע.

דוגמאות לשם המחשה, בהם אני נתקל: במטבחים רבים עומד ציוד גדול, יקר, מבוזבז, שמסוגל לתת תפוקות גבוהות בהרבה ממה שאי פעם יידרש להן מטבח המסעדה. במקרים גרועים מכך אנחנו מוצאים ציוד מיותר שעלה הון עתק ולעולם לא יהיה בו שימוש; גם במוקדי הזמנת משלוחים של רשתות ניתן למצוא ציוד רכיבים שהושקעו בהם מאות אלפי שקלים “סתם”, כאשר ניתן לספק את הפונקציות הדרושות לצורכי מוקד ההזמנות באמצעות שימוש בתכנות מתקדמות וכמעט ללא רכישת ציוד.

טעויות כאלה נובעות מחוסר ניסיון של היזם ועבודה לא מקצועית של המתכננים וניתן למנוע אותן.

חדשנות הערך היא לוגיקה המהווה את אבן הפינה של “אסטרטגית האוקיינוס הכחול”, בה אני נוהג להשתמש ברבים מהפרויקטים שלנו.. הרעיון הוא ליצור חדשנות שבמסגרתה נהנה העסק מהפחתת עלויות, בעוד הצרכן נהנה ממרכיבים אותם הענף לא הציע קודם לכן בכלל, או במידה לא מספקת. במילים אחרות: כולם מרוויחים! חדשנות הערך מורכבת מארבע פעולות יסוד, שבמסגרתן על הצוות האסטרטגי להחליט אילו גורמים יש:

לצמצם: הגורמים אותם יש לצמצם במידה רבה לעומת המקובל בענף.

להרחיב: הגורמים שיש להרחיב במידה רבה לעומת המקובל בענף. זה אומר שלפעמים צריך להשקיע באמצעים ואלמנטים מסוימים יותר מהמקובל בענף.

לבטל:  הגורמים שנראים כמובנים מאיליהם אולם יש לבטל אותם בשל אי מתן ערך ללקוח ו/או אי כדאיות כלכלית.

ליצור: גורמים שהענף לא הציע מעולם ואותם יש ליצור.

מה שכן נכון לעשות במסגרת “דילמת החדשנות” הזאת הוא למפות את הפעולות והצרכים של העסק בטווח הקצר, הבינוני והארוך ובהתאם לכך לזהות ולהחליט לאילו אמצעים וציוד נכון יהיה להפנות יותר תקציב ולאילו פחות.

העיקרון עובד באותו אופן, כאשר מתכננים את המוצר שהעסק יציע ללקוחות:

חברות יפניות כגון MITSUBISHI ,HONDA ,TOYOTA ו- MATSUSHITA, הִכּו חברות אירופאיות ואמריקניות במגרשן הביתי, באמצעות חדירה ראשונה לשוק עם מוצרים שענו על הצרכים המרכזיים של הצרכנים. המוצר אתו חדרו כל החברות האלה לשווקים היה אמנם לא מושלם מבחינת ביצועיו, אולם חודר שוק מוצלח בשל תכונות כמו קלות שימוש, מחיר אטרקטיבי ובעיקר מענה על הציפיות והערכים שאותם החשיב שוק המטרה לחשובים לו ביותר. לאט לאט ותוך כדי תנועה, שיפרו חברות כגון TOYOTA ו-HONDA עמדות באמצעות פילוח שוק ממוקד וכיום הן תאגידי ענק שמייצרים מכוניות באיכויות הגבוהות בעולם.

* הערה: משל עט האסטרונאוטים מובא כאן לשם המחשה. יש שגורסים שלמעשה בנאס”א העדיפו להפסיק את השימוש בעפרונות מטעמי בטיחות וכי פיתוח העט מומן על ידי היצרן.